FAQ

Home / FAQ

OGÓLNE

1.Czy detoksykacja po nadużywaniu alkoholu, narkotyków i leków jest bezpieczna i nie wiąże się z niechcianymi powikłaniami?

Jest bezpieczna, jednak odtruwanie to proces wymagający obecności fachowej kadry mogącej zapewnić odpowiednią opiekę i właściwą reakcję w zależności od sytuacji. Ze względu na konieczność odstawienia substancji mającej negatywny wpływ na organizm mogą pojawić się krótkookresowe, sprawiające dyskomfort następstwa, takie jak zawroty głowy czy trzęsące się ręce, co pomożemy Ci przejść możliwie łagodnie.

2.Jak długo trwa pobyt w ośrodku?

Standardowy czas terapii to cztery tygodnie, ale w zależności od sytuacji może oczywiście trwać ona krócej – np. tydzień lub dwa. Detoks trwa zaś 7 dni. Przez cały czas możesz liczyć na opiekę personelu medycznego, zaś na początku na darmową konsultację.

3.Na jakie rodzaje zabiegów mogę liczyć?

Stosujemy komplementarne podejście bazujące na połączeniu trzech rodzajów walki z nałogami:

1)behawioralne – koncentracja na zachowaniach organizmu i pomoc w ich zrozumieniu

2)farmakologiczne – kuracja poprzez odpowiednie medykamenty i zabiegi lekarskie

3)poznawcze – skupienie się na tym, jak uzależnienie wpływa na sposób postrzegania rzeczywistości

4.Czy zapewniacie wyżywienie?

Tak. Po starannym badaniu Twojego organizmu (między innymi pobór krwi czy EKG) dostosujemy dietę ściśle do jego potrzeb, tak by była ona dodatkowym wsparciem w procesie wychodzenia z nałogu i zaopatrywała ciało w niezbędne witaminy i minerały. Odpowiednie żywienie jest niezwykle istotnym czynnikiem przy walce z każdym uzależnieniem.

5.Jak będę się czuł po opuszczeniu ośrodka i czy nie będę miał ochoty znów sięgnąć po dane substancje?

Po detoksykacji, zajęciach psychoterapeutycznych oraz odpowiednim leczeniu powinieneś czuć się, po pierwsze, znacznie lepiej, a po drugie o wiele silniejszy. Oprócz pomocy doraźnej uczymy też bowiem odpowiedniego nastawienia i tego, co robić, by w sytuacji okazjonalnego pojawiania się myśli o powrocie do zarzuconego nałogu wiedzieć jak się zachować, by nie dać mu najmniejszych szans na ponowne zrujnowanie życia.

6.Jak wygląda kwestia ze zwolnieniem się z pracy bądź zajęć akademickich na terapię?

Zapewniamy zwolnienie lekarskie na terapię w naszym ośrodku, dzięki czemu Twoja nieobecność będzie w pełni usprawiedliwiona.

7.Czy jakość mojego życia po terapii rzeczywiście się poprawi?

Zrobimy co w naszej mocy, żeby tak właśnie było i żebyś czuł się wolny oraz mógł cieszyć się każdą chwilą, czerpiąc przyjemność właśnie z niej, a nie z destrukcyjnej myśli o tym, kiedy znów będziesz mógł wrócić do nałogu. Wiele zależy też jednak oczywiście od Ciebie i od tego, czy zechcesz wykorzystać zdobytą wiedzę w trakcie codziennego funkcjonowania.

8.Czy mogę liczyć na pełną, stuprocentową prywatność?

Tak, wszystkim osobom, które zdecydują się na skorzystanie z pomocy w naszej placówce zapewniamy pełną anonimowość. Przyjmiemy i zadbamy o prywatność każdego – także osób znanych, którym z oczywistych względów szczególnie zależy na tym, by chronić swój wizerunek.

9.Czy w ośrodku nie będę się czuł odizolowany?

Stale będzie wokół Ciebie nasza kadra. Oprócz tego spotkasz tu też osoby z podobnymi problemami jak Twoje, co z pewnością znacznie zmniejszy dystans między Wami.

10.Czy potraktujecie mój przypadek w pełni indywidualnie?

Oczywiście. Wychodzimy z założenia, że uniwersalne metody są właściwe tylko do pewnego momentu, a prawdziwa pomoc polega na ich umiejętnym wdrożeniu w cały kontekst uzależnienia konkretnej osoby. Tylko wtedy skutki będą naprawdę odczuwalne i zauważalne, niezależnie od tego czy problemem jest alkoholizm, narkomania, lekomania czy hazard.

11.Czy mogę zgłosić się do Was niezależnie od rodzaju uzależnienia?

Tak. Nałogi, niezależnie od ich charakteru, mają to do siebie, że cechują się pewnymi podobnymi mechanizmami, które stopniowo wpływają na ludzką psychikę, a w przypadku niektórych z nich także na sferę biologiczną. Zajmujemy się więc pomocą nie tylko w przypadku alkoholizmu, narkomanii i lekomanii, ale też hazardu, seksoholizmu czy choćby uzależnienia od komputera. Wszystkie te dolegliwości potrafią znacząco i z czasem bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie, motywację do działania, relacje społeczne czy choćby rozwój zainteresowań. W przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów warto więc jak najszybciej poddać się kuracji bądź zachęcić do niej najbliższych, u których można dostrzec problemy w nieradzeniu sobie z nałogiem.

12.Bezskutecznie próbowałem radzić sobie z uzależnieniem na własną rękę. Jaką mam pewność, że teraz będzie inaczej?

Pewności nie ma oczywiście nigdy. Zastosowanie detoksykacji po uprzednim rozeznaniu się w specyfice Twojej choroby pozwoli jednak znacząco ograniczyć głód abstynencyjny, będący najczęstszą przyczyną ponownego sięgania po daną używkę. Jednocześnie regularnie będziemy uzupełniać wszelkie braki minerałów i innych kluczowych substancji w Twoim organizmie, co powinno sprawić, że poczujesz się znacznie silniejszy i zniweluje sprawiające ogromny dyskomfort objawy odstawienne. Dopiero po oczyszczeniu ciała w ten sposób podejmujemy się psychoterapii, której celem jest dostarczenie Ci narzędzi i odpowiedniego nastawienia do tego, by chcieć i potrafić mierzyć się z nałogiem także samodzielnie.

13.W jaki sposób mogę sprawdzić czy jestem już uzależniony od alkoholu bądź narkotyków?

Zachęcamy do wypełnienia przygotowanych przez nas testów alkoholika i narkomana, które pozwolą Ci ocenić w jakim stadium nałogu już jesteś – im większej ilości twierdzących odpowiedzi udzielisz, tym bardziej powinieneś czym prędzej udać się na terapię.

14.Czy po zakończeniu leczenia w Waszym ośrodku będę miał możliwość dalszych konsultacji z Waszą kadrą?

Oczywiście, i to za darmo. Co niedzielę organizujemy bowiem spotkania dla osób, które przeszły terapię w ośrodku Szansa, na których możesz liczyć na wsparcie, empatię i doradztwo w zakresie Twojej bieżącej sytuacji.

ALKOHOLIZM

15.Jak poznać czy jestem uzależniony/uzależniona od alkoholu?

Pięć czynników, które powinny dać do myślenia:

– alienacja od świata na rzecz spożywania alkoholu bądź zacieśnianie więzi z innymi osobami uzależnionymi

– niemożliwy do skontrolowania głód alkoholowy i ciągła potrzeba sięgania po kieliszek

– nieumiejętność odmówienia pierwszej i każdej następnej kolejki

– zaniedbywanie więzi rodzinnych

– zespół abstynencyjny i związane z nim wywołujące dyskomfort reakcje organizmu

16.Czy gwałtowne przerwanie ciągu alkoholowego nie wiąże się z ryzykiem dla zdrowia?

Gwałtowne próby zerwania z nałogiem na własną rękę, przymusowa izolacja lub radykalne działania podjęte przez rodzinę mające utrudnić dostęp do wina, whisky, wódki czy piwa są w trakcie alkoholowego ciągu bardzo groźne i w skrajnych przypadkach potrafią doprowadzić nawet do śmierci. W naszej placówce będziesz objęty opieką sztabu medycznego, który zadba o to, by dochodzenie do siebie odbywało się w spokojnych i komfortowych warunkach bez żadnego ryzyka.

17.Jak radzić sobie z reakcjami organizmu dopominającego się o alkohol?

Oprócz wielu standardowych i często niewystarczających technik umożliwiających kontrolę nad organizmem, takich jak intensywny dialog wewnętrzny czy zmuszenie się do tego, by po prostu nie skusić się na pierwszy kieliszek, bo dobrze wiemy, że to byłby dopiero początek, nabędziesz u nas wiedzę o innych, nieco bardziej zaawansowanych metodach na to jak zarządzać organizmem i swoją psychologią oraz w jaki sposób być przekonującym dla samego siebie w kryzysowych sytuacjach.

18.Czy uda mi się naprawić zburzone przez nałóg relacje rodzinne?

Każda sytuacja jest oczywiście inna, jednak odstawienie alkoholu potrafi bardzo zmienić optykę i pozwala dostrzec prawdziwe priorytety, co z pewnością docenią Twoi bliscy, o których zaufanie będziesz miał siłę zawalczyć ponownie.

19.Czy przyjmujecie osoby z konkretnych regionów kraju, czy z całej Polski?

Ośrodek SZANSA to miejsce otwarte absolutnie dla każdego, kto potrzebuje pomocy. Oprócz terapii zapewnimy też oczywiście noclegi i wyżywienie – a wszystko to w bardzo atrakcyjnej lokalizacji.

NARKOTYKI

20.Jak sprawdzić czy jestem narkomanem/narkomanką?

Pięć czynników, które powinny dać do myślenia:

– uzależnianie swojego szczęścia i wewnętrznego spokoju od możliwości zaopatrzenia się w odpowiednią substancję

– niezdrowa ekscytacja samą świadomością jej zażycia

– generujące dyskomfort reakcje psychofizyczne w przypadku braku zaspokojenia potrzeb

– izolacja, zaburzenie priorytetów i dotychczasowych wartości

– wahania nastrojów

21.Czy uwalniając się od narkotyków będę umiał cieszyć się życiem bez dodatkowych emocji, jakie czerpałem z substancji odurzających?

Oczywiście. Celem terapii jest odzwyczajenie organizmu od wiązania satysfakcji i ekscytacji z mającymi niezwykle destrukcyjny wpływ na ludzkie zdrowie wspomagaczami.

22.Jestem uzależniony od narkotyków ciężkich, mogę liczyć na Waszą pomoc?

Wspieramy zarówno osoby, których nałóg wiąże się z zażywaniem metamfetaminy, kokainy czy heroiny, co bezpośrednio zagraża ich życiu, zróżnicowanych psychodelików, jak i wszelkich narkotyków miękkich. Pomagamy więc absolutnie wszystkim – niezależnie od charakteru konkretnych substancji. Zgłoś się do nas i zadbaj o swoje zdrowie i przyszłość.

23.Co zrobię w sytuacji, gdy po chwili normalności w życiu znów pojawią się problemy?

W trakcie naszej terapii, oprócz leczenia farmakologicznego mającego na celu oczyścić organizm świadczymy też wsparcie psychologiczne skoncentrowane właśnie na tym, by pokazać Ci, jakie wartości są w życiu najważniejsze i w jaki sposób patrzeć na rzeczywistość, tak by nie dać się jej przytłoczyć w trudniejszych momentach.

24.Czy przy próbie powrotu do codzienności nie będę czuł się zagubiony, odrzucony i wytykany palcami?

Osoby, którym udało się wyjść z tak ciężkiego uzależnienia jak narkomania zasługują na największy podziw i szacunek oraz same doskonale wiedzą, jak wielkiej rzeczy dokonały. Powinieneś być z siebie dumny i z uśmiechem i dumą zawalczyć o to, by Twoje życie wyglądało tak, jak sobie wymarzysz. Bo skoro udało Ci się zerwać z tak destrukcyjnym nałogiem – możesz wszystko.

HAZARD

25.Jak sprawdzić czy jestem uzależniony/uzależniona od hazardu?

Pięć czynników, które powinny dać do myślenia:

– ciągła chęć odgrywania się i popadanie przez to w coraz większe długi

– brak realizmu i umiejętności dostrzeżenia że szanse na wygraną są bardzo nikłe

– maniakalne, pojawiające się w trakcie codziennych czynności, powracające myśli o tym, by grać

– niekonwencjonalne działania mające na celu zdobycie kolejnych pieniędzy na obstawianie

– nerwowość i napięcia wynikające z poczucia, że w danej chwili nie możecie grać

26.Czy mogę liczyć na pomoc niezależnie od formy hazardu od jakiej jestem uzależniony?

Tak, pomagamy zarówno przy nałogach związanych z obstawianiem online (np. wyników meczów), jak i w kasynach, gonitwach konnych czy wszelkich grach losowych. Wesprzemy również w sytuacji, gdy Twój nałóg sprawia, że działasz przez niego niezgodnie z polskim prawem, zapewniając pełną dyskrecję i opiekę.

27.Czy terapia pozwoli mi na odbudowę zaufania ze strony najbliższych?

Głównym problemem w hazardzie jest obsesyjna potrzeba gry mogąca wynikać z bardzo wielu przyczyn. Nasza terapia ma na celu pomoc w przejęciu kontroli nad własnymi reakcjami i wyeliminowanie wewnętrznego przymusu obstawiania. Gdy poczujesz się wolny Twoje słowa i obietnice wobec ukochanych osób zaczną być wiarygodne, dzięki czemu będziesz mógł na nowo zatroszczyć się o to, by Wasze relacje były szczere i bliskie.

28.Przytłacza mnie świadomość długów, w jakie wpędziłem się przez nieodpowiedzialną grę. Co powinienem teraz zrobić?

Przede wszystkim… na zawsze skończyć z obstawianiem, w czym pomoże nasza terapia. Podjęcie standardowej pracy pozwoli zaś uporać się po pewnym czasie z zadłużeniem, choć będzie to długoterminowy proces, jednak sama walka o wyjście z długów to świetna lekcja dla charakteru i duża motywacja. Wyjście „na zero” da bodziec do normalnego i wolnego życia, podobnie jak stopniowe uwalnianie się od wszelkich finansowych zapożyczeń.

29.Jak spożytkować czas, który do tej pory przeznaczałem na hazard lub myślenie o nim?

Zachęcamy do znalezienia sobie hobby, pasji, poświęcenia uwagi rodzinie i przyjaciołom. Świat jest niezwykle ciekawy i zamiast unieszczęśliwiać siebie i bliskich hazardem, który potrafi odebrać wszystko co w życiu najważniejsze, warto z każdego dnia czerpać co najlepsze, bo przecież nie wiemy jak wiele życia nam zostało.

SEKSOHOLIZM

30.Jak sprawdzić czy jestem seksoholikiem/seksoholiczką?

Pięć czynników, które powinny dać do myślenia:

– obsesyjne myślenie o seksie przyjmującym najbardziej satysfakcjonującą dla konkretnej osoby formę

– społeczna izolacja na rzecz dostarczającego skrajnych emocji świata swojej wyobraźni

– niezdrowe, przedmiotowe kontakty erotyczne w świecie realnym i wirtualnym

– ciągły niedobór czasu na inne aktywności i pasje przez koncentrowanie się na zaspokajaniu potrzeb seksualnych

– wewnętrzny przymus

31.Czy zaburzenia emocjonalne, jak seksoholizm, naprawdę wymagają leczenia?

Tak. Pogłębiają one samotność, zaburzają umiejętność właściwego odbioru bodźców i wiążą osiąganie pozytywnych stanów emocjonalnych wyłącznie z osiąganą mechanicznie przyjemnością. Zignorowanie problemu i potraktowanie go jako „nic złego” prowadzi w przyszłości do ogromnych trudności w budowaniu bliskich relacji emocjonalnych oraz uczy organizm wiązania przyjemności wyłącznie z zaspokajaniem potrzeb biologicznych

32.Czy po terapii znów będę potrafił wejść w długi, szczęśliwy związek?

Po pobycie w naszym ośrodku czerpanie stuprocentowej radości z relacji opartej na czułości, miłości i cieple będzie jak najbardziej możliwe. Jednym z celów jaki nam przyświeca jest to, by uświadomić osobom, którym pomagamy przyczyny ich uzależnienia, co wraz z realnymi działaniami podjętymi do zwalczenia nałogu pozwoli Państwu zupełnie inaczej spojrzeć na świat.

33.Czy organizm da się odzwyczaić od potrzeby nałogowego fizycznego zaspokajania go jako sposobu radzenia sobie ze stresem i napięciami?

Nasza terapia skupia się na tym, by pomóc Ci dotrzeć do źródła problemu i zrozumieć je. Wtedy dużo łatwiej będzie kontrolować własne reakcje i zdać sobie sprawę jak destrukcyjny wpływ seksoholizm ma zarówno na stan psychiczny, jak i choćby ilość wolnego czasu, który można by poświęcić na jakieś twórcze i wartościowe zajęcia. Głównym celem terapii jest zupełne uwolnienie się od nałogu.

34.Czy mogę być spokojny o to, że po wizycie w ośrodku nikt z zewnątrz nie dowie się o moim wstydliwym problemie?

Oczywiście. Twoją prywatność i anonimowość stawiamy na pierwszym miejscu, zapewniając pełną dyskrecję.

LEKOMANIA

35.Jak sprawdzić czy jestem lekomanem/lekomanką?

Pięć czynników, które powinny dać do myślenia:

– nieradzenie sobie ze stresem i napięciami samodzielnie, a przy pomocy medykamentów mających działanie przeciwbólowe lub uspokajające

– uzależnienie swojego spokoju wewnętrznego od tego, czy została przyjęta odpowiednia dawka leków

– doświadczanie licznych dolegliwości somatycznych, będących następstwem zażywania tabletek i innych lekarstw

– nieumiejętność zaśnięcia bez zażycia konkretnych pastylek

– wewnętrzna konieczność minimalizowania nawet małego bólu zażyciem lekarstwa

36.Jak poradzę sobie bez leków skoro tak się do nich przyzwyczaiłem?

Jak pisał Leszek Kołakowski, żyjemy dziś w czasach kultury analgetyków, gdzie wszyscy staramy się minimalizować napięcia przez stosowanie medykamentów uśmierzających każdy, choćby bardzo delikatny, ból. Tymczasem konieczność ich zastosowania to bardzo często wyłącznie nasza wyobraźnia. Ważne jest zrozumienie tego i dostrzeżenie, że wiele dolegliwości to tak zwana samospełniająca się przepowiednia i w ogóle byśmy ich nie odczuwali, gdybyśmy nie oczekiwali ich nadejścia i nie „ubezpieczali się” przed nimi na zapas.

37.Czy nadużywanie leków to równie duży problem jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków?

Niestety, leki także potrafią uzależnić, zwłaszcza gdy przestajemy stosować je sporadycznie i w sytuacjach, w których jest to rzeczywiście niezbędne, a zaczynamy zażywać je przy każdej nadarzającej się okazji. Działa to trochę jak efekt placebo – nie jest istotne realne działanie medykamentu (w nadmiarze mającego bardzo destrukcyjny dla organizmu charakter) a sam fakt jego przyjęcia zapewniający wewnętrzny spokój.

38.Jakie, oprócz najbardziej oczywistych, są inne negatywne następstwa lekomanii?

Ból czy dyskomfort są naturalnymi reakcjami organizmu, który w ten sposób sygnalizuje określone, zachodzące w nim procesy. Tłumiąc te stany przy pomocy nadmiaru przeciwbólowych bądź innych, znacznie silniejszych medykamentów łatwo wpędzić się w uzależnienie, które skutkuje… znacznym pogorszeniem zdrowia i rozregulowaniem organizmu. Ten bowiem szybko przyzwyczaja się do coraz większych dawek otumaniających go środków i substancji.

39.Czy świadczycie wsparcie niezależnie od tego od jakich leków jestem uzależniony?

Tak. W dzisiejszych czasach problem nie leży tylko w medykamentach o działaniu przeciwbólowym czy uspokajającym. Poważnym problemem są też między innymi wszelkie środki nasenne, bez których wiele osób nie potrafi spokojnie zasnąć, a także preparaty zaburzające apetyt – tak popularne w czasach przesadnego kultu piękna i chęci osiągania przez kobiety wymarzonej sylwetki.