Test alkoholika

Home / Testy / Test alkoholika

Obszernych testów pozwalających sprawdzić stopień uzależnienia od alkoholu można znaleźć w sieci bardzo wiele. Poniżej przygotowaliśmy możliwie treściwy zestaw kluczowych, zamkniętych pytań przydatnych przy samookreśleniu tego, czy trunek ma już zdecydowanie za duży wpływ na Twoje życie i czy potrzebujesz pomocy specjalistów. Jeśli odpowiedź na co najmniej 25% pytań [4] będzie twierdząca, wizyta w naszym ośrodku jest zdecydowanie wskazana.

1)Czy zdarza Ci się obsesyjnie myśleć o spożyciu alkoholu?

2)Czy w wyniku potrzeby kontaktu z używką zdarza Ci się zaniedbywać bliskich? 3)Czy towarzyszy Ci poczucie dyskomfortu ilekroć wiesz, że przez jakiś czas nie będziesz mógł sięgnąć po kieliszek?

4)Czy odczuwasz wewnętrzną złość bądź agresję, gdy ktoś z Twojego otoczenia sygnalizuje Ci byś przestał pić?

5)Czy konsekwentnie sięgasz po alkohol mimo regularnych i bardzo nieprzyjemnych powikłań biologicznych (jak drżenie rąk czy wymioty)?

6)Czy zdarzało Ci się wpadać w alkoholowe „ciągi”, polegające na regularnym piciu przez wiele dni?

7)Czy zauważasz, że Twoje pasje i zainteresowania znacznie lub zdecydowanie zanikły, a kluczowym bodźcem do odczuwania satysfakcji z życia jest perspektywa sięgnięcia po kieliszek, gdy tylko będzie okazja?

8)Czy czasem zdarza się, że pijesz rano na „dobre” rozpoczęcie dnia?

9)Czy miałeś takie doświadczenia, w których wstydziłeś się swojego zachowania po spożyciu alkoholu i tego, jak musisz być teraz odbierany przez osoby, które były wtedy przy Tobie?

10)Czy towarzyszy Ci często poczucie zagubienia lub wręcz depresji, na które najlepszym „lekarstwem” jest dla Ciebie kolejna dawka alkoholu?

11)Czy choć dwa razy w życiu zdarzała Ci się sytuacja, w której upiłeś się tak mocno, że kompletnie nie pamiętałeś później co robiłeś?

12)Czy ilość alkoholu, która w tej chwili jest Ci potrzebna do osiągnięcia stanu satysfakcji i odprężenia jest większa od tej, która była Ci do tego potrzebna, gdy zaczynałeś pić?

13)Czy nadużywanie trunków sprawiło, że w pracy często nie jesteś sobą i trudno skoncentrować Ci się na rzetelnym wykonywaniu swoich obowiązków?

14)Czy picie ograniczone kiedyś do spotykania się ze znajomymi uskuteczniasz już dziś także w samotności, np. do lustra?

15)Czy troszczysz się o to, by nie zostać przyłapanym z butelką w ręce, tak by nie musieć po raz kolejny słuchać wyrzutów i próśb o zaprzestanie takiego zachowania ze strony rodziny czy przyjaciół?

16)Czy choć raz zdarzyło Ci się mieć problemy z prawem ze względu na nieodpowiedzialne spożywanie alkoholu?