Lekomania

Home / Uzależnienia / Lekomania

Wbrew pozorom bardzo łatwo uzależnić swój stan psychiczny, a z czasem i fizyczny, od tego, by w możliwie regularnych odstępach czasu zażywać określony lek. Lekomania to choroba, która często rozwija się bardzo niepozornie i niezauważalnie dla osoby się z nią zmagającej. Sięganie po pojedyncze pastylki – jak choćby leki nasenne czy przeciwbólowe – jest bowiem na pozór zwykłym elementem nieco ułatwiającym codzienność. Problem pojawia się wtedy, gdy okazuje się, że bez zażycia określonego medykamentu zaczynasz odczuwać podenerwowanie, niepokój i, po prostu, nie jesteś w stanie normalnie i spokojnie funkcjonować. Lekomania często jest nieco bagatelizowana, jednak na pewnym etapie staje się uzależnieniem, które zupełnie podporządkowuje i determinuje życie osoby w nią uwikłanej.

Wszystko przez to, że w pewnym momencie z przygodnej czynności zażywanie leków przekształca się w rutynę i coś regularnego. Organizm przyzwyczaja się stopniowo do dawki implementowanych w konkretnych specyfikach substancji, co sprawia, że z każdym dniem ich odstawienie staje się coraz trudniejsze i wiąże się dla osoby popadającej w taki nałóg jak lekomania z coraz większymi trudnościami.

Umownych faz uzależnienia możemy wyróżnić co najmniej kilka i są one związane z natężeniem i intensywnością zażywania leków. Począwszy od etapu, wydawałoby się, niegroźnego, choć nadmiernego zażywania medykamentów w sytuacjach, w których sobie nie radzimy. Przez przyzwyczajenie organizmu do dostarczania mu i stałej obecności substancji kojących i łagodzących. Aż po etap obsesyjnej potrzeby sięgania po lekarstwa, co potrafi zupełnie zrujnować życie, wywierając fatalny wpływ na osobowość, motywacje czy relacje społeczne.

W efekcie łatwo doprowadzić się do stanu, w którym sięganie po preparaty przeciwbólowe, nasenne bądź wszelkie inne staje się priorytetem, spychając na dalszy plan aktywności, które kiedyś były dla człowieka niezwykle ważne – jak choćby zainteresowania czy chęć nawiązywania bliższych relacji z innymi ludźmi.

O ile inne nałogi są stosunkowo łatwo zauważalne, tak że od razu widać, że dana osoba wymaga pomocy i wsparcia, tak lekomania jest do zidentyfikowania naprawdę trudna i często udaje się to dopiero w momencie, gdy ktoś jest już w jej naprawdę zaawansowanym stadium. Podobnie jak w przypadku alkoholizmu dochodzi tu też do poszerzenia tolerancji organizmu na konkretny preparat. Znaczy to ni mniej, ni więcej tyle, że w przypadku regularnego zażywania danej substancji do osiągnięcia pożądanego efektu potrzebujemy jej coraz więcej i tak oto dwie tabletki z kiedyś zmieniają się w trzy, a później w cztery czy pięć, co ma fatalne skutki dla organizmu.

Oprócz dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu największym zagrożeniem, jakie przynosi lekomania jest bowiem zły wpływ jaki zażywane substancje wywierają na organizm. Ich regularne przyjmowanie potrafi w skrajnych przypadkach doprowadzić ciało na skraj wyczerpania, co może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań zdrowotnych, a długoterminowo nawet do śmierci. Warto uświadomić to sobie jak najszybciej, gdyż kluczowy bodziec do zmiany tkwi właśnie w Tobie, a nałóg potrafi być na tyle silny, by przysłonić wszystkie zdroworozsądkowe przesłanki.

W naszym ośrodku uzależnienie od medykamentów leczymy w oparciu zarówno o środki farmakologiczne oraz detoksykację organizmu, jak i z wykorzystaniem psychoterapii, koncentrującej się na tym, by wesprzeć Cię w odpowiednim sposobie postrzegania rzeczywistości, który powinien ułatwić wyzwolenie się z nałogu. Eliminacja toksyn z organizmu wraz z zapewnieniem odpowiednich substytutów pomagających łagodniej znieść głód abstynencyjny to pierwszy krok do tego, by w świadomy i realny sposób podjąć próbę uwolnienia się raz na zawsze od zażywania nadmiaru leków. Późniejsza praca z naszymi psychologami, którzy sami przechodzili kiedyś przez stan uzależnienia, co daje im dodatkową perspektywę w spojrzeniu na Twoje problemy, ma na celu wsparcie Cię w wyrobieniu w sobie odpowiednich nawyków myślowych, które pozwolą znów cieszyć się życiem bez obecności w nim destrukcyjnych substancji.

Ze względu na delikatny charakter problemu, z którym się zmagasz zapewnimy Ci oczywiście pełną dyskrecję, tak żebyś miał poczucie, że Twój powrót do zdrowia odbywa się w bezpiecznych i spokojnych warunkach. Ponadto damy Ci też możliwość regularnego i, co kluczowe, bezpłatnego odwiedzania nas po przejściu terapii, byś stale mógł rozwijać w sobie silną wolę i charakter, co umożliwi Ci zaprzestanie zatruwania swojego ciała lekami.

Stosowane techniki – farmakologiczna, behawioralna i poznawcza – wzajemnie się uzupełniają i wraz z postawieniem na czele Twojej biografii i historii choroby oraz dostosowaniem ich do niej są bezpiecznym i właściwym rozwiązaniem, gdy zmagasz się z lekomanią. W naszym ośrodku panują wręcz domowe warunki, co dodatkowo powinno podnieść wygodę i komfort przebywania w nim. Możesz też liczyć u nas na stały nadzór kadry medycznej, która zainterweniuje w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów. Nasza siedziba mieści się w Żorach.